Amzfast 27 Inch 200Hz WQHD (2560 x 1440) Fast IPS Gaming Monitor, Built-in Speakers, 1ms G-SYNC Compatible, HDR400, 132% sRGB, 96% DCI-P3, VESA 100x100, HDMI 2.0 x 2 & DP 1.4 x 2, AMZG27F5Q
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

1,795 ratings
Highlights
































| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | IPS |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 450 Candela per Square Meter |
| Color Gamut | 132 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR, Wide Color Gamut, Eye Care Technologies |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 7.28"D x 24.13"W x 17.68"H |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync, G-Sync Compatible |
| Additional Features | Adaptive Sync |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Gaming |
| Color | Black |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Amzfast |
| Model Number | AMZG27F5Q |
| Warranty Description | 1 Years Warranty |
| Manufacturer | EXPRESS LUCK INDUSTRIAL(ZHONGSHAN)LIMITED |
| Built-In Media | Adaptor x 1, DP Cable (1.5m) x 1, Quick Start Guide, User Manual |
| ASIN | B0FP98J55L |
| Power Consumption | 48 Watts |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).