ASUS 24 Inch Frameless Monitor - 23.8-inch viewable, IPS, Full HD, 100Hz, 1080P, 1ms, Adaptive-Sync, for Working and Gaming, Flicker Free, HDMI, VESA Mountable, Tilt - VA24EHF
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

233 ratings
Highlights
ASUS VA24EHF Eye Care Gaming Monitor features a 23.8-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing 178° wide viewing angle panel and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.





















| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Flat |
| Contrast Ratio | 1,300:1 (Static Contrast Ratio) |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD, LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 856.5 lm |
| Pixel Pitch | 0.2745 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Energy Star EPEAT Bronze TCO Certified TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 21.2"D x 8.1"W x 16.4"H |
| Item Weight | 6.3 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Power Consumption | 12.02 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Is Electric | No |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Additional Features | 100Hz Refresh Rate, 1ms Response time, Adaptive Sync, Flicker-Free, Frameless |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Computer, Desktop, Gaming Console, Laptop |
| Warranty Type | 3 Year Warranty with ARR |
| Shape | Rectangular |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VA24EHF |
| Model Name | VA24EHF |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| UPC | 197105053069 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | HDMI cable, Power cord, VA24EHF Monitor, Warranty card, Quick Start Guide |
| ASIN | B0BZR83GZT |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync, G-Sync Compatible |
| Screen Surface Description | Flat |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).