ASUS 27” 4K Eye Care Monitor (VY27UQ) - UHD (3840 x 2160), IPS, HDR10, Adaptive Sync, Eye Care Plus, Display Port, HDMI, Speaker, DisplayWidget, Blue Light Filter, Flicker Free, 3yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

37 ratings
Highlights
ASUS VY27UQ Eye Care monitor is designed with your health in mind. It features ASUS Eye Care Plus technology, a proprietary long-lasting antibacterial treatment on the bezels and hotkeys, and an advanced IPS 4K HDR panel that delivers exceptional visuals. Ideal for eLearning, work or entertainment, the combination of a 60 Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology ensures you’ll enjoy consistently smooth visuals with any content.
























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | High Dynamic Range (HDR-10) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 1199.1 lm |
| Pixel Pitch | 0.155 |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Energy Star EPEAT Silver TCO Certified TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light FSC MIX |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 21"D x 38"W x 49"H |
| Item Weight | 11.2 Pounds |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Processor Count | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Additional Features | 5ms response time, Adaptive Sync, Energy Star, Blue Light Filter, Eye Care, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Photo Video Editing |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop |
| Warranty Type | 3 Year Warranty with ARR |
| Shape | rectangular prism |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VY27UQ |
| Model Name | VY27UQ |
| Warranty Description | 3 years |
| UPC | 197105392991 |
| Manufacturer | ASUS |
| Global Trade Identification Number | 00197105392991 |
| Built-In Media | HDMI cable, L-Shaped Screwdrive, Power cord, Quick start guide, Warranty card, VY27UQ Monitor |
| ASIN | B0CV1V12R7 |
| Connectivity Technology | HDMI, display port |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).