ASUS ROG Strix 27” 1440P OLED Gaming Monitor (XG27AQDMG) - QHD, Glossy OLED, 240Hz, 0.03ms, Custom Heatsink, Anti-flicker,Uniform Brightness, G-SYNC Compatible, 99% DCI-P3, DisplayWidget, 3yr warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

694 ratings
Highlights
The 27-inch ROG Strix OLED XG27AQDMG gaming monitor boasts an exclusive 1440p glossy WOLED panel with a 240 Hz refresh rate, OLED Anti-flicker technology and 0.03 ms gray-to-gray (GTG) response time for immersive, fast-paced gaming. A large custom heatsink provides exceptional cooling performance, while ASUS OLED Care functions reduce the risk of burn-in to ensure longevity of the OLED panel.





































| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | High |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Display Type | OLED |
| Display Technology | OLED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 4453.8 lm |
| Pixel Pitch | 0.233 |
| Color Gamut | 99 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light (Hardware Solution) G-SYNC Compatible |
| Screen Size | 26.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 8.62"D x 23.82"W x 20"H |
| Item Weight | 14.8 Pounds |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Power Consumption | 25 Watts |
| Connectivity Technology | HDMI, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, display port |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium, G-Sync Compatible |
| Additional Features | Eye Care, Flicker-Free, Frameless, OLED, 240Hz, 0.03ms response time, QHD 1440P |
| Specific Uses For Product | Desktop, Gaming, Photo Video Editing |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop |
| Warranty Type | 5-year warranty (3 years + 2 years extension with online registration) |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | XG27AQDMG |
| Model Name | XG27AQDMG |
| Warranty Description | 5-year warranty (3 years + 2 years extension with online registration) |
| UPC | 197105559653 |
| Manufacturer | ASUS |
| Global Trade Identification Number | 00197105559653 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Built-In Media | XG27AQDMG Monitor |
| ASIN | B0CZWM44QP |
| Response Time | 0.03 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).