ASUS TUF Gaming 24” (23.8” viewable) 1080P Monitor (VG249QE5A) - FHD, 144Hz Overclock to 146Hz, IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, 1ms, Speakers, Variable Overdrive, DisplayWidget Center, 3yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

59 ratings
Highlights
The 23.8-inch TUF Gaming VG249QE5A Full HD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast overclock to 146 Hz refresh rate gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for buttery-smooth gaming. In addition, it has a 125% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.






























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144 |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD, LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 1027.8 lm |
| Pixel Pitch | 0.2745 |
| Color Gamut | 125.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | ELMB Sync |
| Screen Size | 24 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.9"D x 21.3"W x 15.5"H |
| Item Weight | 7.3 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | 1ms Response time, Blue Light Filter, Built-In Speakers, Flicker-Free, Full HD (1920x1080) 146Hz |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Gaming |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | 100 x 100 |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console, Laptop, Tablet |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG249QE5A |
| Model Name | VG249QE5A |
| Warranty Description | 3 years |
| UPC | 197105871441 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | HDMI Cable, Power cord, VG249QE5A |
| ASIN | B0F234D8G9 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).