ASUS TUF Gaming 25” (24.5 viewable) 1080P Gaming Monitor (VG259Q3A) – FHD, 180Hz, 1ms, Fast IPS, Extreme Low Motion Blur, FreeSync, Variable Overdrive, Speakers, 99% sRGB, Shadow Boost 3yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

213 ratings
Highlights
The 23.8-inch TUF Gaming VG259Q3A Full HD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 180 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync™ technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it has a 99% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.





























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Non-Glare |
| Contrast Ratio | high |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | IPS |
| Pixel Pitch | 0.28 |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Extreme Low Motion Blur (ELMB) |
| Screen Size | 25 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 7"D x 22"W x 15.3"H |
| Item Weight | 7.9 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1366x768 |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | 180Hz, 1ms response time, AMD FreeSync, Blue Light Filter, Eye Care, Full HD 1080P Gaming Monitor |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Gaming |
| Color | BLACK |
| Warranty Type | 3 year warranty |
| Shape | rectangular prism |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG259Q3A |
| Model Name | VG259Q3A |
| Warranty Description | 3 years |
| UPC | 197105353626 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick start guide and Warranty card, VG259Q3A Gaming monitor |
| ASIN | B0CVSL2KKW |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Processor Count | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Screen Surface Description | Non-Glare |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).