ASUS TUF Gaming 27" 2K HDR Monitor (VG27AQ1A) - QHD (2560 x 1440), IPS, 170Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, Speaker, G-SYNC Compatible, VESA Mountable, DisplayPort, HDMI
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

1,337 ratings
Highlights
TUF Gaming VG27AQ1A is a 27-inch WQHD (2560 x 1440) IPS display with an ultrafast 170Hz refresh rate. Designed for gamers and others seeking immersive gameplay, it offers incredible specs with ASUS-exclusive ELMB technology featuring a 1ms response time and Adaptive-Sync technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering.





























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Display Type | IPS |
| Display Technology | LCD, LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 856.5 lm |
| Pixel Pitch | 0.233 |
| Color Gamut | 130.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB), G-SYNC Compatible, HDR, Flicker-Free |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 17.91"D x 24.21"W x 8.43"H |
| Item Weight | 11.9 Pounds |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | wired |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | G-Sync |
| Additional Features | Adaptive Sync, Blue Light Filter, Eye Care, Flicker-Free, High Dynamic Range, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty Type | 3 Years Limited Warranty |
| Shape | rectangular prism |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG27AQ1A |
| Model Name | VG27AQ1A |
| Warranty Description | 3 YEARS |
| UPC | 192876822005 |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Type Name | ASUS TUF Gaming VG27AQ1A 27” HDR Gaming Monitor, WQHD (2560 x 1440), 170Hz (Supports 144Hz), IPS, 1ms, G-SYNC Compatible, Extreme Low Motion Blur, Eye Care, HDMI DisplayPort, HDR 10 |
| Built-In Media | DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| ASIN | B08CZ8QJTX |
| Power Consumption | 35 Watts |
| Voltage | 100240 Volts |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).