ASUS TUF Gaming 27” 4K HDR Monitor (VG27UQ1A) – 160Hz, 1ms, Extreme Low Motion Blur Sync, NVIDIA G-SYNC Compatible, AMD FreeSync Premium, 95% DCI-P3, DisplayWidget, 3 yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

132 ratings
Highlights
The 27-inch TUF Gaming VG27UQ1A 4K UHD gaming monitor featuring a Fast IPS panel and NVIDIA® G-SYNC® Compatible for blistering-fast 160 Hz gaming. Its clever combination of Display Stream Compression (DSC), ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync™ Premium technologies enables buttery-smooth gaming on PCs. Console gamers can get their fix, too, as Supports up to 4K 120 Hz visuals via HDMI® 2.1 without chroma subsampling. In addition, it has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
































| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1,000:1 (Static Contrast Ratio) |
| Refresh Rate | 160 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 1027.8 lm |
| Pixel Pitch | 0.155 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 8.4"D x 24.2"W x 17.9"H |
| Item Weight | 10.6 Pounds |
| Resolution | 4K HDR 2160 |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Additional Features | 4K HDR, 160Hz, 1ms response time, AMD FreeSync Premium, Blue Light Filter, Built-In Speakers, DisplayPort 1.4 DSC x 1, HDMI(v2.1) x 2, Earphone Jack : Yes, Eye Care, Flicker-Free, NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Gaming |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | 100 x 100 |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Tablet |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG27UQ1A |
| Model Name | VG27UQ1A |
| Warranty Description | 3 years |
| UPC | 197105747784 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | VG27UQ1A Gmaing monitor |
| ASIN | B0DHG1GTG2 |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium, G-Sync Compatible |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).