ASUS TUF Gaming 27 Inch Gaming Monitor - Full HD, 1080P, 165Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, FreeSync Premium, Shadow Boost, Eye Care, HDMI, DisplayPort, Tilt Adjustable - VG277Q1A
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

990 ratings
Highlights
Introducing the ASUS TUF Gaming 27” 1080P Gaming Monitor (VG277Q1A). This ASUS monitor is perfect for gamers who demand smooth and responsive gaming performance with no lag. It features a Full HD display with 165Hz (supports 144Hz) refresh rate, 1ms Extreme Low Motion Blur and FreeSync Premium for seamless visuals and smooth gameplay. The monitor also includes a Shadow Boost feature for improved visibility in dark scenes and an Eye Care feature for reducing eye fatigue. It also comes with both HDMI and DisplayPort connectivity, as well as a Tilt Adjustable stand for easy viewing. With its cutting-edge features, the ASUS TUF Gaming Monitor (VG277Q1A) is the perfect choice for gamers who want to take their gaming experience to the next level.



















| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Glossy |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | VA |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Brightness | 1199.1 lm |
| Color Gamut | 0.85 |
| Has Color Screen | No |
| Picture Quality Enhancement Technology | Extreme Low Motion Blur, FreeSync™ Premium |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 17.83"D x 24.21"W x 7.64"H |
| Item Weight | 9.9 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Voltage | 19.9 Volts |
| Is Electric | No |
| Connectivity Technology | wired |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | 165Hz Refresh Rate, 1ms Response Time, Built-In Speakers, FreeSync Premium |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Computer, Desktop, Gaming Console, Laptop |
| Warranty Type | 3 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Rectangular |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG277Q1A |
| Model Name | VG277Q1A |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| UPC | 195553098656 |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Type Name | monitor |
| Built-In Media | HDMI cable;DP cable, Power cord, QSG, VG277Q1A monitor, Warranty card |
| ASIN | B09GP7NVHK |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Glossy |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).