ASUS TUF Gaming Series 5 24” 1080P Gaming Monitor (VG249QM5A) - Full HD, Fast-IPS, 240Hz, 0.3ms, G-SYNC Compatible, FreeSync Premium, Extreme Low Motion Blur Sync, 99% sRGB, Gaming AI, 3 yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

67 ratings
Highlights
ASUS TUF Gaming VG249QM5A is a 23.8-inch Full HD monitor that delivers five advanced upgrades for top-tier gaming. It features a lightning-fast 240Hz refresh rate and 0.3ms response time, along with AMD FreeSync™ Premium and NVIDIA® G-SYNC® compatibility for ultra-smooth gameplay. With enhanced color performance, updated Gaming AI, and effortless control via DisplayWidget Center, this monitor keeps you ahead of the competition.

























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD, LED |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Blue Light Filter, Flicker-Free, Eye Care, Freesync |
| Screen Size | 24 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.9"D x 21.3"W x 15.5"H |
| Item Weight | 7.5 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 0.3 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Additional Features | 240Hz, 0.3ms response time, 99% sRGB, Anti Glare Screen, Blue Light Filter, Eye Care, Flicker-Free, Full HD 1080P, G-SYNC Compatible, FreeSync Premium, Gaming AI, Tilt adjustable: (+23° ~ -5°) |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Photo Video Editing |
| Color | BLACK |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG249QM5A |
| Model Name | VG249QM5A |
| Warranty Description | 3 years |
| UPC | 197105942837 |
| Manufacturer | ASUS |
| Built-In Media | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, VG249QM5A, Warranty Card |
| ASIN | B0F85B4462 |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium, G-Sync Compatible |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).