ASUS TUF Gaming Series 5 24.5” 1080P Monitor (VG259QM5A) – Full HD, Fast-IPS, 240Hz, 0.3ms, G-SYNC Compatible, FreeSync Premium, 99% sRGB, DisplayWidget, Gaming AI, 3 yr Warranty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

32 ratings
Highlights
ASUS TUF Gaming VG259QM5A is a 24.5-inch Full HD monitor that delivers five advanced upgrades for top-tier gaming. It features a lightning-fast 240Hz refresh rate and 0.3ms response time, along with AMD FreeSync™ Premium and NVIDIA® G-SYNC® compatibility for ultra-smooth gameplay. With enhanced color performance, updated Gaming AI, and effortless control via DisplayWidget Center, this monitor keeps you ahead of the competition.


































| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 Candela per Square Meter |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | AMD FreeSync Premium, G-SYNC Compatible, TÜV Flicker-free, TÜV Low Blue Light, VESA AdaptiveSync Display 240Hz |
| Screen Size | 25 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.9"D x 22"W x 15.8"H |
| Item Weight | 7.5 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 0.03 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort 1.4, HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Additional Features | AI Assistant Technology: AI Visual, Dynamic Crosshair, Blue Light Filter, Built-In Speakers (2Wx2), Eye Care, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaminng, home, business, Photo Video Editing |
| Color | BLACK |
| Compatible Devices | Desktop |
| Shape | Flat |
| Brand | ASUS |
| Model Number | VG259QM5A |
| Model Name | VG259QM5A |
| Warranty Description | 3 Year |
| UPC | 199291061613 |
| Manufacturer | ASUS |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Built-In Media | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, VG259QM5A Gaming monitor |
| ASIN | B0FP16G94B |
| Power Consumption | 18 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium, G-Sync Compatible |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).