We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

6,515 ratings
Highlights
Bluetooth Helmet Speakers 900mA large capacity battery Built in 900mAh of Bluetooth Headset rechargeable Li-ion battery,Long stand-by and working time. You can ride outdoors for a long time. The headset can be fully charged and you can ride for many days. Don't worry about the headset running out of power. The headset is fully charged for 2 hours, and the indicator light will change color when it is fully charged.




























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | JZAQ |
| Model Number | BT30 |
| Model Name | BT30 |
| Built-In Media | Blu-ray |
| Age Range Description | 3 years+ |
| Warranty Description | 2-year warranty |
| Customer Package Type | FFP |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 716852746477 |
| Manufacturer | JZAQ |
| Is Autographed | No |
| ASIN | B07XSMT1MJ |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Bud |
| Color | BT30 |
| Style Name | Modern |
| Theme | Fantasy |
| Subject Character | Black |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 60 Hours |
| Noise Control | Active Noise Cancellation, Adaptive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 2.48 GHz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 2.402 Hz - 2.480 GHz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Riding bicycle, Riding motorcycle, skiing |
| Antenna Location | Motorcycling, Skateboarding, Snowboarding, skiing |
| Compatible Devices | Cellphones, Laptops, Desktops |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Additional Features | Built-In Voice Assistant, Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Is Electric | Yes |
| Headphone Jack | 4.0 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 20 Meters |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Control Type | Voice Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Button |
| Unit Count | 1 Count |
| Brand | JZAQ |
| Ear Placement | In Ear |
| Form Factor | On Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).