We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

498 ratings
Highlights



















| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | Syphon |
| Model Number | [Inferred: SoundPro] |
| Model Name | SoundPro |
| Built-In Media | Mounting Accessories for (2) Helmets, SoundPro, Speaker Ear Cushions, Foam Covers, and Spacers, USB-C Charging Cable, User Manual |
| Age Range Description | 15+ |
| Customer Package Type | Box |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 198715920130 |
| Manufacturer | Syphon |
| Is Autographed | No |
| ASIN | B0DG78CQ4K |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | angled ear hooks or wings |
| Color | Black |
| Carrying Case Color | Black |
| Theme | Motorcycle |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 115 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Sensitivity | 115 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Motorcycling, Cycling |
| Antenna Location | Cycling, Motorcycling |
| Compatible Devices | Bluetooth-enabled devices |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | Bluetooth |
| Headphone Jack | No Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Control Type | Media Control, Call Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Integrated |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Brand | Syphon |
| Ear Placement | On Ear |
| Form Factor | On Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).