Dell 32 Plus 4K Monitor - S3225QS - 31.5-inch 4K (3840 x 2160) up to 120Hz 16:9 Display, VA Panel, AMD FreeSync Premium, 99% sRGB, 95% DCI-P3, 1500:1 Contrast Ratio, Comfortview - Ash White
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

406 ratings
Highlights
Dell 32 Plus 4K Monitor - S3225QS. Whether you're watching movies or playing games, enjoy an immersive viewing experience with improved eye comfort on a 4-star certified monitor.































| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 |
| Pixel Pitch | 139 |
| Color Gamut | 99 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | AMD FreeSync Premium, VA Panel, 99% sRGB, 95% DCI-P3, ComfortView Plus, HDR |
| Screen Size | 32 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 8.73"D x 28.05"W x 17.55"H |
| Item Weight | 19.33 Pounds |
| Resolution | 4K |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 0.03 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Additional Features | Adaptive Sync, Anti Glare Screen, Built-In Speakers, Energy Efficient, Height Adjustment, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Photo Video Editing |
| Color | Ash White |
| Mounting Type | Desk Mount |
| Warranty Type | 1-Year Advanced Exchange Service & Premium Panel Exchange |
| Brand | Dell |
| Model Number | S3225QS |
| Model Name | Dell 32 Plus 4K Monitor - S3225QS |
| Warranty Description | 1-Year Advanced Exchange Service & Premium Panel Exchange |
| UPC | 884116485131 |
| Manufacturer | Dell |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Built-In Media | 1 x HDMI cable - 1.80 m, Monitor, Power cable, QR card, Safety/Environmental/Regulatory Information, Side I/O Cover, Stand riser and base |
| ASIN | B0F1GD9YFN |
| Power Consumption | 32 Watts |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).