EMEET NOVA 4K Webcam for PC - Ultra 4K HD, PDAF Autofocus, Dual Omnidirectional Mics, 73° FOV, Auto Light Correction, USB-A, Privacy Cover, Ideal for High-End Business Meetings&Live Streaming
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

1,952 ratings
Highlights






























| Specification | Details |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Color | Black |
| Features | 4K@30fps, Auto Light Correction, Dual Omnidirectional Mics, PDAF Autofocus, Privacy Cover |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Image stabilization | false |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 4.64 ounces |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Style Name | 4K PDAF Focus 2 Mics |
| Item Dimensions D x W x H | 2.16"D x 3.94"W x 2.32"H |
| Operating System | Android TV (V7.0 and above), We recommend using the mainstream operating systems instead of Chrome OS which may not be compatible with all versions and models., Windows (10, 11,Tips: Incompatible with Window Hello functions), macOS (10.14 and above) |
| Maximum Focal Length | 3000 Millimeters |
| Maximum Aperture | 3.3 f |
| Minimum Focal Length | 100 Millimeters |
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Aperture | 4 Millimeters |
| Focus Type | PDAF Auto Focus |
| Screen Size | 3.8 Inches |
| Viewing Angle | 73 Degrees |
| Display Resolution Maximum | UHD |
| Flash Memory Type | NOT Available, Rely on Your PC/Mac |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Zoom | Digital |
| Brand | EMEET |
| Model Number | E3131 |
| Camcorder Type | Webcam |
| Model Name | NOVA 4K |
| Built-In Media | Privacy Cover, USB Cable, User Manual, Webcam |
| Antenna Location | Content Creaters, Live Streamers, Online Education, Online Remote Workers |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Shenzhen eMeet technology Co.,Ltd. |
| Global Trade Identification Number | 06971337724416 |
| Warranty Description | 2 Years Warranty |
| Unit Count | 1.0 Count |
| ASIN | B0CY2C7H6S |
| Video Resolution | 4K |
| Video Capture Format | YUY2 / MJPEG |
| Effective Still Resolution | 8.3 MP |
| Shooting Modes | Automatic |
| Image Aspect Ratio | 16:9 or 1.78:1 |
| Supported Image Format | JPEG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | MP4, MP3 |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Effective Video Resolution | 2160 Pixels |
| Supported Audio Format | Multiple (including but not limited to MP3, WAV, AAC, FLAC, OPUS) |
| Compatible Devices | Devices with a Type A USB port running on Windows, macOS, or Android TV |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| Video Capture Resolution | 4K |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).