EMEET S600 4K Webcam for Streaming - Sony 1/2.55'' Sensor, PDAF Autofocus, 1080P@60FPS, 2 Noise Reduction Mics, Built-in Privacy Cover, 73° FOV, Streaming Camera for Live Commerce/Gaming/Beauty
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

1,777 ratings
Highlights



































| Specification | Details |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Color | Black |
| Features | 1080P@60FPS,4K@30FPS, Autofocus, Built-in Privacy Cover, Dual Noise-Canceling Mics, Ture 4K |
| Photo Sensor Size | 1/2.55 inch |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Image stabilization | Digital |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.22 Pounds |
| Style Name | S600 Sony Sensor PDAF 60FPS |
| Item Dimensions D x W x H | 2.95"D x 2.8"W x 2.05"H |
| Operating System | Android TV (V7.0 and above), Linux, We recommend using the mainstream operating systems instead of Chrome OS which may not be compatible with all versions and models., Windows (Win 10, 11,Tips: Incompatible with Window Hello functions), macOS (10.14 and above) |
| Maximum Focal Length | 3000 Millimeters |
| Maximum Aperture | 4 f |
| Minimum Focal Length | 100 Millimeters |
| Lens Type | Wide Angle |
| Minimum Aperture | 2 f |
| Focus Type | Auto Focus |
| Screen Size | 3.8 Inches |
| Viewing Angle | 73 Degrees |
| Display Resolution Maximum | 4K (3840x2160) |
| Flash Memory Type | NOT Available, Rely on Your PC/Mac |
| Flash Memory Bus Interface Type | USB |
| Digital Zoom | 2.1 x |
| Zoom | Digital |
| Brand | EMEET |
| Model Number | E7001 |
| Camcorder Type | Webcam |
| Model Name | EMEET SmartCam S600 |
| Built-In Media | 4.92ft Type C To A Cable, EMEET S600 4K Webcam with Built-in Privacy Cover, User Manual |
| Antenna Location | streaming, gaming, and content creation |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Shenzhen eMeet technology Co.,Ltd. |
| Global Trade Identification Number | 06971337724515 |
| Warranty Description | 2 Year Warranty |
| Unit Count | 1.0 Count |
| ASIN | B0CYQ5P6T7 |
| Video Resolution | 4K |
| Video Capture Format | YUY2 / MJPEG |
| Effective Still Resolution | 8 MP |
| Shooting Modes | Automatic |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | MJPEG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | MJPEG / YUY2 |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Effective Video Resolution | 8 MP |
| Supported Audio Format | AAC |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| Video Capture Resolution | 4K |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).