We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

68 ratings
Highlights
The ESP LTD KH602 Kirk Hammett Electric Guitar features a neck-thru-body design with an alder body, and a 3-piece maple neck. The KH-602 It's a powerful, versatile instrument featuring EMG 81/60 Active humbuckers and a double-locking Floyd Rose 1000 Series tremolo. The EMG 81s deliver sharp attack, high output, and incredible sustain for brilliant soloing. Other features include a rosewood fingerboard, 24 extra jumbo frets, and Skull & Bones neck inlays.









| Specification | Details |
|---|---|
| Top Material Type | Alder Wood, Maple Wood, Rosewood |
| Body Material Type | Alder |
| Back Material Type | Alder Wood |
| Neck Material Type | Maple |
| Fretboard Material Type | Rosewood |
| String Material Type | Phosphor Bronze |
| Material Type | Alder Wood, Maple Wood, Rose Wood |
| Guitar Pickup Configuration | H |
| Hand Orientation | Right |
| Guitar Bridge System | Tremolo |
| Number of Strings | 6 |
| Scale Length | 25.5" Scale |
| Item Dimensions L x W x H | 51"L x 18"W x 6"H |
| String Nut Width | 42 Millimeters |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Item Dimensions | 51 x 6 x 18 inches |
| Instrument Size | KH-602 |
| Brand Name | ESP GUITARS |
| UPC | 190839064158 840248009843 888365985855 |
| Manufacturer | ESP Guitars |
| Global Trade Identification Number | 00840248009843 |
| Manufacturer Part Number | 203696 |
| Warranty Description | Limited lifetime warranty. |
| Item Type Name | ESP LTD KH602 Kirk Hammett Electric Guitar, Black |
| Included Components | not included |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Model Name | LKH602 |
| Model Number | LKH602 |
| Instrument | Guitar |
| ASIN | B0002GYI5A |
| Color | Black |
| Connector Type | 1/4" (6.35mm) audio jack |
| Brand | ESP GUITARS |
| Body Material | Alder |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).