Falcon X 4K Drone - 4K UHD Camera Drone, Built-in Screen Remote Controller, WiFi FPV Foldable Quadcopter for Beginners & Adults, Includes 3 Batteries, SD Card & Reader
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

Be the first to rate this
Highlights





















| Specification | Details |
|---|---|
| Special Features | Built-in Screen Remote, 4K Camera, Extended Flight Time, Advanced Flight Modes |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Skill Level | Beginner |
| Battery Capacity | 1800 Milliamp Hours |
| Video Capture Format | MP4 |
| Remote Control Technology | Wi-Fi |
| Control Type | Remote Control |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Are batteries included? | Yes |
| Includes Remote? | Yes |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Brand Name | DCX UNLIMITED |
| Model Name | Falcon X Drone with Built-in Remote Display |
| Age Range Description | Kid |
| Included Components | Battery, Micro-USB Cable, Propeller, Propeller Guard, Remote Control |
| Manufacturer | DCX Unlimited |
| Part Number | DCXU-Falc12 |
| ASIN | B0GS3HRCTK |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Item Weight | 4 Ounces |
| Item Dimensions L x W x H | 7"L x 3"W x 2"H |
| Brand | DCX UNLIMITED |
| Special Feature | Built-in Screen Remote, 4K Camera, Extended Flight Time, Advanced Flight Modes |
| Age Range (Description) | Kid |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).