Fydun Helmet Headphone- Helmet Speakers - Motorcycle Helmet Bluetooth Headset,Helmet Headset Headphone Speakers Support Hands- Calling Motorcycle Sports
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

11 ratings
Highlights














| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | Fydun |
| Model Number | Raceceiver |
| Model Name | Fydun Helmet Headphone |
| Built-In Media | Cable |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Fydun |
| ASIN | B08HR18JCR |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Specific Uses For Product | Motorcycle Riding |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Tablets, Telephones, Cellphones |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Color | Black |
| Item Weight | 0.03 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Brand | Fydun |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).