Gawfolk 24.5 Inch Gaming Curved Monitor Built-in Speakers, 3000R 120Hz PC Screen Full HD 1080P, HDMI 2.0, VGA, Wall Mount Compatible 75 * 75mm
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

569 ratings
Highlights



























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 250 Candela per Square Meter |
| Color Gamut | 72.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Size | 24.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.4"D x 21.9"W x 15.7"H |
| Item Weight | 2.8 Kilograms |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Power Consumption | 24 Watts |
| Voltage | 12 Volts |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Additional Features | 120hz Refresh Rate, 3000r Curvature, Built-In Speakers, Curved Display, Ultra-thin Frame |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Desktop Computer, Laptop |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Curved |
| Brand | Gawfolk |
| Model Number | GF245A |
| Model Name | GF245A |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Manufacturer | Gawfolk |
| Built-In Media | Gawfolk Monitor, V-shaped base + bracket, power adapter, User Manual, screw bag, HDMI cable |
| ASIN | B0F6LMNF7G |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Connectivity Technology | HDMI, VGA |
| Hardware Connectivity | HDMI, VGA |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).