Gawfolk 27 Inch 4K Monitor IPS 60Hz, UHD 3840 x 2160p PC Monitors, Computer Dispaly for Home & Office, Support HDMI & DP, Wall Mount Compatible
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

569 ratings
Highlights





























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 292 Candela |
| Color Gamut | 100 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 4.7"D x 26.7"W x 17.7"H |
| Item Weight | 3.5 Kilograms |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Additional Features | Adaptive Sync, Eye Care, Flicker-Free, Frameless, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Gaming |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console, Laptop, Tablet |
| Warranty Type | 1 Years Manufacturer Warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Gawfolk |
| Model Number | GF270M |
| Model Name | GF270M |
| Warranty Description | 12 month manufacturer |
| Manufacturer | Gawfolk |
| ASIN | B0FFM6Z28R |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).