Gawfolk 27 Inch Gaming Monitor IPS 120Hz, QHD 2560 * 1440p PC Monitors, Computer Screen for Home & Office, Support HDMI & DP, Wall Mount Compatible 75 * 75mm, Black
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

223 ratings
Highlights




















| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | Ips |
| Display Technology | IPS |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 Candela per Square Meter |
| Color Gamut | 72.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS panel, Flicker-free, Low blue light, G-Sync, FreeSync |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 7.3"D x 24.2"W x 18.4"H |
| Item Weight | 3.3 Kilograms |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Power Consumption | 38.4 Watts |
| Voltage | 12 Volts |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Additional Features | Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Gawfolk |
| Model Number | GF270A |
| Model Name | GF270A |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Manufacturer | Gawfolk |
| Built-In Media | Gaming Monitor/ Stand + Base/ Power Adapter/ Product Manual/ Screw Bag/ Signal Cable |
| ASIN | B0GJ5HHTJT |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).