GTPLAYER Gaming Chair, Computer Chair with Footrest and Lumbar Support, Height Adjustable Game Chair with 360°-Swivel Seat and Headrest and for Office or Gaming (White)
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

17,650 ratings
Highlights





















| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | GTPLAYER |
| Additional Features | Adjustable Height, Foot Rest, Swivel, Head Support, Adjustable Lumbar, Arm Rest, Ergonomic, Rolling |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Office, Relaxing |
| Room Type | Game Recreation Room, Office |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Arm Pad |
| Model Name | GT800A |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Model Number | GT800A |
| Manufacturer | GTPLAYER |
| Manufacturer Part Number | GT800A |
| Item Type Name | gaming chair |
| ASIN | B0BBPRZHRX |
| Material Type | Faux Leather |
| Frame Material Type | metal |plastic |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Seat Material | Faux Leather |
| Fill Material | Sponge |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Assembly Instructions Description | Assembly required, instructions included |
| Required Assembly | Yes |
| Color | White |
| Back Style | Solid Back |
| Style Name | Faux Leather |
| Pattern | Geometric |
| Finish Types | Polished |
| Shape | L-Shape |
| Arm Style | With arms |
| Furniture Finish | Leather |
| Leg Style | Saber Leg |
| Form Factor | Recliner |
| Item Dimensions D x W x H | 20.08"D x 20.5"W x 49.21"H |
| Size | 22D x 20W x 51H Inch |
| Item Weight | 18.4 Kilograms |
| Seat Back Interior Height | 82 Centimeters |
| Seat Height | 22 Inches |
| Seat Depth | 20 inches |
| Arm Height | 31.5 Inches |
| Chair Backrest Width | 22 Inches |
| Item Dimensions | 20.08 x 20.5 x 49.21 inches |
| Item Depth | 20 inches |
| Furniture Base Movement | Swivel |
| Reclining Position Count | 3 Position |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Foldable | No |
| Is Electric | No |
| Brand | GTPLAYER |
| Material | Faux Leather |
| Product Dimensions | 20.08"D x 20.5"W x 49.21"H |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).