GTPLAYER Gaming Chair, Computer Chair with Footrest and Lumbar Support, Height Adjustable Game Chair with 360°-Swivel Seat and Headrest and for Office or Gaming (Pearl White)
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

17,650 ratings
Highlights





























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | GTPLAYER |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Arm Pad |
| Model Name | GT800A |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Model Number | GT800A |
| UPC | 810170309120 |
| Manufacturer | GTPLAYER |
| Set Name | Gaming Chair Set |
| Manufacturer Part Number | GT800A |
| Item Type Name | gaming chair |
| ASIN | B0FVXRZJ12 |
| Material Type | Faux Leather |
| Frame Material Type | Metal |
| Seat Material | Faux Leather |
| Fill Material | Faux Leather |
| Color | Pearl White |
| Back Style | Tufted Back |
| Style Name | Faux Leather |
| Pattern | Solid |
| Shape | L-Shape |
| Arm Style | Pillow-Top |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Form Factor | Recliner |
| Item Dimensions D x W x H | 20.08"D x 20.05"W x 49.21"H |
| Size | 20.05 inches x 20.08 inches x 49.21 inches |
| Item Weight | 40.56 Pounds |
| Seat Depth | 20 inches |
| Item Dimensions | 20.08 x 20.05 x 49.21 inches |
| Item Depth | 20 inches |
| Reclining Position Count | 1 |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Assembly Instructions Description | A detailed instruction will be sent to you along with all accessories so that you can assemble the chair easily. |
| Required Assembly | Yes |
| Brand | GTPLAYER |
| Material | Faux Leather |
| Product Dimensions | 20.08"D x 20.05"W x 49.21"H |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).