I A S U S High Def XSound 4 Helmet Speakers - Motorcycle Snowboard Helmet Speakers - Works with Most Comms with Earbud Ports – Includes Accessories for Install
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

130 ratings
Highlights



















| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | I A S U S |
| Model Number | IAXS4 |
| Model Name | XSound Helmet Speakers |
| Built-In Media | Helmet speakers, 3M velcro stickers, velcro spacers, extension cable |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 year manufacturer limited warranty |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 4 |
| UPC | 639738992051 |
| Manufacturer | IASUS Concepts |
| Is Autographed | No |
| ASIN | B01NGTYYDT |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | closed-back |
| Earpiece Shape | rounded tip |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Remote |
| Noise Control | None |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 45 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Helmet Audio Speakers |
| Antenna Location | For Smartphones or Tablets |
| Compatible Devices | Devices with 3.5mm audio jack or 3.5mm earbud jack |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | custom fit, lightweight |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Color | Black with Matte Gold |
| Style Name | Modern |
| Carrying Case Color | Matte Gold |
| Theme | Helmet Audio |
| Item Weight | 4 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Brand | I A S U S |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | closed-back |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).