KOORUI 27 Inch Gaming Office Monitor 144Hz VA Display 4000:1 Contrast Ratio, FreeSync FHD 1080P, Eye Care TÜV Rheinland Certified, Slim Bezels, HDMI VGA Ports, Ergonomic Tilt, VESA Mount, Black
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

15,185 ratings
Highlights






















| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 250 Candela |
| Color Gamut | 99 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR10, True Color Vivid Detail, Freesync |
| Screen Size | 27 |
| Item Dimensions D x W x H | 7.37"D x 24.15"W x 18.17"H |
| Item Weight | 4.76 Kilograms |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Voltage | 12 Volts |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | HDMI, VGA |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Eye Care, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Business |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Camera, Desktop, Gaming Console, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Warranty Type | 3-year warranty service (display screen is backed for 1 year, and other accessories for 3 years |
| Brand | KOORUI |
| Model Number | E2712K |
| Model Name | E2712K |
| Warranty Description | 3-year warranty service (display screen is backed for 1 year and other accessories for 3 years |
| UPC | 739406175851 |
| Manufacturer | KOORUI |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Built-In Media | 1* 27 inch monitor with stand 1* HDMI Cable 1* Power Adapter 1* User Manual |
| ASIN | B0B3DS23NB |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).