KTC 32 Inch 240Hz Curved Gaming Monitor, FHD 1080P 1500R HDR Gaming PC Monitor, FreeSync, Ultra-Fast 1ms Monitor for Gamer, 3500:1 Contrast, HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 & USB 2.0, H32S17F
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

Be the first to rate this
Highlights






























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Anti-glare Haze 25% |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 350 Candela |
| Pixel Pitch | 0.36 |
| Color Gamut | 125 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.69"D x 31.1"W x 21.06"H |
| Item Weight | 18.08 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Connectivity Technology | DisplayPort |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB 2.0 |
| Adaptive Sync | FreeSync, G-Sync Compatible |
| Additional Features | Adaptive Sync, Curved, Flicker-Free, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Photo Video Editing |
| Color | Black |
| Mounting Type | Desk Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console, Laptop |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
| Shape | Curved |
| Brand | KTC |
| Model Number | Curved FHD 240Hz |
| Model Name | H32S17F |
| Warranty Description | 3 Year |
| Manufacturer | KTC |
| Built-In Media | 31.5 inch Monitor, Adapter, Base, HDMI Cable, Screwdriver |
| ASIN | B0D7C5ZJ3V |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Screen Surface Description | Anti-glare Haze 25% |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).