Like-New Ring Alarm 8-Piece Kit (newest model), Home or business security system with optional 24/7 professional monitoring
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

898 ratings
Highlights





| Specification | Details |
|---|---|
| Power | 100-240V 60Hz |
| Battery life | 24-hr battery backup (lithium ion) |
| Operating conditions | Indoor use, 32°F t0 104°F (0°C to 40°C) |
| Dimensions | 1.86 in x 3.19 in x 1.66 in |
| Installation | Plugs into standard power outlets, Ring Alarm Kit required |
| Connectivity | Z-Wave (250-foot range to Base Station, extends Z-Wave a further 250 feet) |
| Warranty and service | Ring Alarm Kit includes 1-year limited warranty and service. This device receives the same limited warranty as a new device. Learn more about Certified Refurbished Amazon devices. Use of Ring Alarm Kit is subject to terms and conditions. |
| Support | Click here to view more information on the Ring Alarm Kit support page. For monitoring licenses, visit ring.com/licenses. |
| Software Security Updates | This device receives guaranteed software security updates until at least four years after the device is last available for purchase as a new unit on our websites. Learn more about these software security updates. If you already own a Ring device, visit Software Security Updates in Ring Control Center for information specific to your device. |
| Disclaimers | 1A compatible Ring subscription is required to enroll in Alarm Professional Monitoring. Service available within the U.S. (all 50 states, but not U.S. territories) and in Canada (excluding Quebec). Ring does not own its monitoring center. Smoke and carbon monoxide monitoring is not available for business or commercially zoned addresses. See Ring Alarm licenses at: ring.com/licenses. Additional fees may be required for permits, false alarms, or Alarm Verified Guard Response, depending on your local jurisdiction. 2A compatible Ring subscription required, (sold separately). Alarm Cellular Backup uses a third-party carrier. 3Ring Alarm and all Ring Alarm accessories require a compatible Ring subscription (sold separately) for digital arming/disarming and certain other in-app features. [Customer reviews may reference features that require a subscription.] 4Battery life is dependent on device settings, usage, and other factors. Internal battery backup lasts up to 24 hours in Low Power Mode. In Low Power Mode, only some security features, including Alarm Cellular Backup, are available. Battery life is dependent on device settings, usage, environment, and other factors. 5Actual savings vary depending on insurance carrier and policy. 10Smoke and carbon monoxide monitoring is not available for a business or commercially zoned address. |
| Security modes | Disarmed, Away, and Home |
| Max distance between sensors | 1 inch. Leave ½” space on non-magnet side to access battery compartment |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).