MAXDONE Solar Trail Camera WiFi Bluetooth - 4K 64MP Game Camera with 6000mAh Battery, Rechargeable Trail Cam with Night Vision Motion Activated IP66, Wildlife Cameras Deer Cams for Outdoor Backyard
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

343 ratings
Highlights
| Specification | Details |
|---|---|
| Other Special Features of the Product | HD Resolution, Motion Sensor, Night Vision, Noise Reduction |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Controller Type | Push Button |
| Mount Type | Wall Mount |
| Color | Greige |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Alert Type | Motion Activated |
| Room Type | Outdoor |
| Waterproof Rating | Ip66 |
| Photo Sensor Resolution | 64 MP |
| Control Method | App |
| Connectivity Technology | Wifi |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Video Capture Resolution | 4k |
| Night Vision | Night Color |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Antenna Location | Wildlife Monitoring |
| Brand | MAXDONE |
| Model Name | PH960W-C527 |
| Number of Items | 1 |
| Built-In Media | Charging Cable, Instruction Manual, Trail Camera |
| Model Number | PH960W |
| Specific Uses For Product | Wildlife Monitoring |
| Manufacturer Warranty Description | 2 |
| Manufacturer | MAXDONE |
| ASIN | B0FDB6TS3P |
| Power Source | Battery Powered |
| Are Batteries Required | Yes |
| Video Encoding | H.264 |
| Video Capture Format | MP4 |
| Item Dimensions | 3.94 x 1.7 x 2.64 inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Recommended Uses For Product | Wildlife Monitoring |
| Special Feature | HD Resolution, Motion Sensor, Night Vision, Noise Reduction |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).