Motorcycle Helmet Bluetooth Headset, C6 Helmet Speakers with 2 Type Mics, Intercom/Hands-Free Call/Music/Waterproof/Noise Cancellation/Wake Up Siri, Suitable for Motorcycles, Skiing, and Cycling
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

78 ratings
Highlights



























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | TOUCH TWO |
| Model Number | C6 |
| Model Name | C6 |
| Built-In Media | Round Speaker Adhesive *2、Square Microphone Adhesive *1, Single/Double Sided Speak Adhesive *2, Instruction Manuals *1、Gift Box *1, Clip-on Base *1、Charging Cable *1, Wireless Unit *1、Headset & Microphone *2 |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Helmet wireless intercom earphones package |
| Manufacturer | TOUCH TWO |
| ASIN | B0DQ3NX765 |
| Headphone Jack | Type-C |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Color | Black |
| Style Name | C6 |
| Theme | bluetooth helmet speakers, motorcycle helmet bluetooth, motorcycle helmet speakers |
| Carrying Case Weight | 190 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Battery Charge Time | 1.5 Hours |
| Battery Average Life | 30 Hours |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 100 Hz |
| Sensitivity | 110 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Latency | 1 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Frequency Range | 100 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Intercom/Hands-Free Call/Music/Waterproof/Noise Cancellation/Wake Up Siri/Helmet Speakers |
| Antenna Location | Cycling, Motorcycling, Snowboarding, Skateboarding |
| Compatible Devices | Cellphones |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Additional Features | Noise Control, Waterproof |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Circle |
| Control Type | Voice Control, Call Control, Volume Control, Siri, Google Assistant |
| Control Method | Push Button, Voice |
| Controller Type | Button, Google Assistant, Siri |
| Carrying Case Battery Charging Time | 1.5 Hours |
| Brand | TOUCH TWO |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).