Motorcycle Helmet Bluetooth Headset Speakers with HiFi Sound,Noise Cancellation,1000mAh Battery,25 Hours Use,Boom Mircrophone,Easy to Install Use with Golves,IPX6 Waterproof,Voice Assistant
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

511 ratings
Highlights


























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | ELIKIDSTO |
| Model Number | Y10 |
| Model Name | Y10 |
| Built-In Media | Adhesive base and clip base, Boom microphone, Cable, User Manual, motorcycle helmet Bluetooth headset |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Customer Package Type | Color box packaging |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 768571079954 |
| Manufacturer | ELIKIDSTO |
| Is Autographed | No |
| ASIN | B0CWGH2FYK |
| Headphone Jack | 2.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Meters |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Color | Black |
| Style Name | Contemporary |
| Item Weight | 0.12 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 18 KHz |
| Sensitivity | 85 dB |
| Audio Driver Type | Balanced Armature Driver |
| Audio Latency | 250 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Antenna Location | Motorcycling |
| Compatible Devices | Cellphones, Motorcycles, Music Production Equipment |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Carrying Case Material | Cardboard |
| Additional Features | Built-In Voice Assistant, Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Circle |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | Push Button |
| Controller Type | Button |
| Battery Charge Time | 1 Hours |
| Battery Average Life | 25 Hours |
| Brand | ELIKIDSTO |
| Ear Placement | On Ear |
| Form Factor | On Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).