msi PRO MP225V, 22-inch, 1920 x 1080 (FHD) Computer Monitor, 100Hz, Adaptive-Synch, HDMI, Video Port, Low Blue Light, Eye-Q Check, VESA Mountable, Tilt, 1ms, Black
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

93 ratings
Highlights
21.45-Inch EyesErgo monitor with 100Hz refresh rate offers a wider view and enhance productivity. EyesErgo technology nurtures well-being through reduced strain and ergonomic design. We are elevating visuals and productivity with seamless hardware and software integration and welcoming 100Hz of innovation to the future of work.






















| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 4,000:1 (Static Contrast Ratio) |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 1027.8 lm |
| Pixel Pitch | 0.2493 |
| Color Gamut | 100 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Adaptive Sync, Blue Light Filter, Anti Glare Screen, Eye Care |
| Screen Size | 22 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 14.87"D x 19.38"W x 7.18"H |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | HDMI, VGA |
| Hardware Connectivity | HDMI, VGA |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Adaptive Sync, Anti Glare Screen, Blue Light Filter, Eye Care |
| Color | Black |
| Mounting Type | 100 x 100 |
| Brand | msi |
| Model Number | PRO MP225V |
| Model Name | PROMP225V |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| UPC | 824142383056 |
| Manufacturer | MSI |
| Built-In Media | CD |
| ASIN | B0F7ZZ14QS |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).