msi PRO MP251W E2 24.5-inch IPS 1920 x 1080 (FHD) Gaming Office Monitor, 120Hz, Adaptive-Synch, HDR Ready, HDMI, VGA Port, Display Port,VESA Mountable, Tilt, Speaker, 4-Side Slim Bezel,1ms, White
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

195 ratings
Highlights
PRO MP251W E2


























| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | IPS LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 1027.8 lm |
| Pixel Pitch | 0.264 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR Ready, IPS Panel, TÜV Certified |
| Screen Size | 24.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 7.4"D x 21.97"W x 16.4"H |
| Item Weight | 10.1 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Additional Features | Adaptive Sync, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Office |
| Color | White |
| Mounting Type | Desk Mount (Wall Mountable) |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop, Gaming Console |
| Warranty Type | Full warranty |
| Shape | Rectangular |
| Brand | msi |
| Model Number | PRO MP251W E2 |
| Model Name | PROMP251WE2 |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Series Number | 251 |
| UPC | 824142393369 |
| Manufacturer | MSI |
| Built-In Media | HDMI Cable, MSI PRO MP251W E2 24.5" 16:9 Full HD 120Hz IPS LCD HDR Monitor (White), Power Cord |
| ASIN | B0DMHV5BG9 |
| Connectivity Technology | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, VGA |
| Adaptive Sync | G-Sync |
| Screen Surface Description | Matte |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).