N8 8 Riders Mesh Motorcycle Helmet Communication System, Motorcycle Bluetooth Headset V5.4 with Audio Multitasking/Music Sharing, 45mm Helmet Speakers Intercom for ATV/Snowmobile/Ski, 1 Pack
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

28 ratings
Highlights


























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | NYTALK |
| Model Number | N8 |
| Model Name | N8 |
| Built-In Media | Cable, Speaker with two mics, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 YEAR WARRANTY |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 716032949940 |
| Manufacturer | SHENZHEN XIAOGANGPAO COMMUNICATION EQUIPMENT CO., LTD |
| ASIN | B0GDZSQZCR |
| Headphone Jack | TYPE-C |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Color | BLACK |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20400 Hz |
| Sensitivity | 45 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 45 Millimeters |
| Frequency Range | 20-20400 Hz |
| Enclosure Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Antenna Location | Calling, Motorcycling, Snowboarding |
| Compatible Devices | Cellphones, Motorcycles |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Additional Features | Advanced 8-Rider MESH Intercom, Bluetooth 5.4 Audio Multitasking, IP67 Waterproof Rating |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Circle |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | Push Button |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 15 Hours |
| Brand | NYTALK |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).