NexiGo N680E Pro 4K Webcam with Ring Light, PDAF Autofocus, 1080p 60FPS, Dual Noise-Canceling Mics, Privacy Shutter, USB Plug-and-Play for Zoom, Teams, Twitch, Google Meet
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

7,091 ratings
Highlights








































| Specification | Details |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Color | Black |
| Features | 4K UHD Video, PDAF Autofocus, Built-In Ring Light, Noise-Canceling Microphones |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.22 Kilograms |
| Style Name | 4K Webcam with Light |
| Lens Type | Prime |
| Focus Type | Auto Focus |
| Video Resolution | 4K, 1080p |
| Video Capture Format | MP4 |
| Image Aspect Ratio | 16:10, 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| File Format | MP4, AAC |
| Effective Video Resolution | 3840 Pixels |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Tablet, Smartphone |
| Brand | NexiGo |
| Model Number | B0GCYZVCSD |
| Camcorder Type | Webcam |
| Model Name | N680E Pro |
| Built-In Media | Privacy Shutter, Tripod Mount, User Manual, USB Cable, Ring Light |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Nexight INC |
| UPC | 766214650096 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| ASIN | B0GCYZVCSD |
| Display Resolution Maximum | 4K UHD |
| Flash Memory Type | Internal flash memory |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Supported Audio Format | AAC, PCM |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| Video Capture Resolution | 4K, 1080p |
| Special Feature | 4K UHD Video, PDAF Autofocus, Built-In Ring Light, Noise-Canceling Microphones |
| Camcorder type | Webcam |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).