Office Chair Mat for Carpeted Floors, Desk Mats 48"X30" for Rolling Desk on Low Pile Carpets, Small Computer Gaming Plastic Floor Mats for Office Chair on Carpet, Easy Glide Without Curling
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

681 ratings
Highlights

























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | SHAREWIN |
| Manufacturer | SHAREWIN |
| Manufacture Year | 2024 |
| UPC | 798476621996 |
| Number of Items | 1 |
| Model Number | 48"X30" |
| Manufacturer Part Number | 48"X30" |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Item Type Name | Chair Mat |
| Unit Count | 1.0 Count |
| ASIN | B0BL722SBB |
| Color | Transparent |
| Style Name | Modern Office |
| Shape | Rectangular |
| Corner Style | Pleated |
| Size | 48"X30" |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 48"L x 30"W x 0.09"Th |
| Weight Capacity Maximum | 200 Pounds |
| Surface Recommendation | Carpet |
| Material Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Brand | SHAREWIN |
| Style | Modern Office |
| Product Dimensions | 48"L x 30"W x 0.09"Th |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).