We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

11,842 ratings
Highlights
The Pentel® RSVP ballpoint pen is a sturdy, well-balanced pen. This capped pen is designed for extended periods of use. The exclusive ComfortZone™, latex-free grip is designed to reduce writing fatigue. The transparent barrel allows you to see the ink supply. Durable tip delivers a consistent line without skipping. The 0.7mm tip (BK90) writes fine lines; 1.0mm (BK91) writes medium lines. The long barrel holds more ink than the competition and can write for almost a mile! Select the BKL7 (fine) or BKL10 (medium) refills, which are available in a variety of colors. Includes Pentel’s Limited Lifetime Warranty.












| Specification | Details |
|---|---|
| Writing Instrument Form | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black |
| Drill Point | Fine |
| Additional Features | Refillable, Visible Ink Level |
| Line Size | 0.7mm |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Grip Type | ergonomic |
| Hardness | B |
| Writing Technique | ballpoint |
| Closure Type | Click-Off Cap |
| Color | Black |
| Style | 0.7mm Fine Point |
| Body Shape | Round |
| Unit Count | 5 Count |
| Item Dimensions | 0.5 x 7.38 x 3.6 inches |
| Item Weight | 0.05 Pounds |
| Brand Name | Pentel |
| Age Range Description | Kid, Teen, Adult |
| Model Name | Pentel R.S.V.P. Ballpoint Pen, Fine Line, Black Ink, 5 Pack (BK90BP5A) |
| Recommended Uses For Product | Office |
| Included Components | No |
| Model Number | BK90BP5A |
| UPC | 072512076972 |
| Global Trade Identification Number | 00072512076972 |
| Manufacturer | Pentel |
| Warranty Description | Limited Lifetime Warranty |
| ASIN | B000TC4THY |
| Material Type | Plastic |
| Ink Base | Oil |
| Brand | Pentel |
| Age Range (Description) | Kid, Teen, Adult |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).