2-Pack Curved 27 Inch FHD 100Hz Computer Monitor, HDMI X2, R1500, 1ms, 100% sRGB, Built-in Speakers, Wall Mount, Tilt, Professional and Gaming, Machine Black
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

248 ratings
Highlights
2 pack - CURVED 27 Inch Monitor FHD 1920 x 1080 Computer Monitor, 100Hz 1ms R1500, Build-in Speakers, Dual Monitor, Wall Mount, Tilt, HDMI X2 , Business and Gaming Monitor

| Specification | Details |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Glossy |
| Contrast Ratio | 800:1 or higher |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Pixel Pitch | 0.274 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | sRGB color gamut, Freesync, Blue Light Filter, Flicker-Free |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 9"D x 39"W x 17"H |
| Item Weight | 16 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Is Electric | Yes |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Adaptive Sync, Blue Light Filter, Built-In Speakers, Flicker-Free |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Photo Video Editing |
| Color | MACHINE BLACK |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | [VARIOUS] |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Generic |
| Model Number | 2PACK--C275W |
| Model Name | 2PACKC275W |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Manufacturer | E-SCEPTRE |
| Unit Count | 2.0 Count |
| ASIN | B0D9HZDBFN |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Screen Surface Description | Glossy |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).