Motorcycle Helmet Bluetooth Headset 2 Way Intercom 550 Yards,HIFI Sound,Noise Cancellation,Music Share,1000mAh,Helmet Speakers Headphones FM,Easy to Connect/Use with Gloves,Waterproof,Voice Assistant
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

113 ratings
Highlights


























| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | ELIKIDSTO |
| Model Number | Y12 PRO |
| Model Name | Y12 PRO |
| Built-In Media | Adhesive base and clip base, Boom microphone, Cable, User Manual, motorcycle helmet Bluetooth headset |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Customer Package Type | Color box packaging |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | ELIKIDSTO |
| ASIN | B0F7KYFKCC |
| Headphone Jack | 2.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Color | Black |
| Style Name | Contemporary |
| Item Weight | 0.11 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 18 KHz |
| Sensitivity | 85 dB |
| Audio Driver Type | Balanced Armature Driver |
| Audio Latency | 250 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Travel |
| Antenna Location | Motorcycling |
| Compatible Devices | Cellphones, Motorcycles, Music Production Equipment |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Additional Features | Built-In Voice Assistant, Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Circle |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | Push Button |
| Controller Type | Button |
| Battery Charge Time | 1 Hours |
| Battery Average Life | 25 Hours |
| Brand | ELIKIDSTO |
| Ear Placement | On Ear |
| Form Factor | On Ear |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).