GPS Drone with EIS 2K Camera for Adults, 7.22 inch Screen on Remote Controller, 64 Mins Flight, Long Range Transmission, 3 Speed Adjustable, Follow Me, AI Track, AI Night Shot, Auto Return, Lightweight and Foldable RC Drones for Beginner Toy Gifts, Under 249g
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

66 ratings
Highlights
























| Specification | Details |
|---|---|
| Special Features | 2K HD Camera, GPS Assisted Flight, Foldable Design, Screen on Controller |
| Video Capture Resolution | 2K |
| Effective Still Resolution | 2.2 MP |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Skill Level | Beginner |
| Battery Capacity | 2000 Milliamp Hours |
| Video Capture Format | MP4 |
| Control Type | Remote Control |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Are batteries included? | Yes |
| Includes Remote? | Yes |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Item Weight | 249 Grams |
| Item Dimensions L x W x H | 11"L x 11"W x 2.2"H |
| Brand Name | Dingdongwu |
| Model Name | F3 Drone |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Battery, SD Card, USB Charger, User Manual |
| UPC | 735167383511 |
| Manufacturer | Dingdongwu |
| Part Number | F3 |
| ASIN | B0G2KZ1WXV |
| Color | black |
| Material | Plastic/Composite |
| Brand | Dingdongwu |
| Special Feature | 2K HD Camera, GPS Assisted Flight, Foldable Design, Screen on Controller |
| Age Range (Description) | Adult |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).