DJI Mini 3 Fly More Combo (DJI RC), Drones with Camera for Adults 4K, 3 Batteries for 114-min Flight Time, Vertical Shooting, 32800ft (10km) Video Transmission, Lightweight Mini Drone for Beginners
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

6,925 ratings
Highlights
* DJI Mini 3 must be activated in the DJI Fly App. Due to platform compatibility issue, the DJI Fly app has been removed from Google Play. To ensure a better product usage experience, please go to the DJI official website to download the DJI Fly App.** Please check and strictly abide by local laws and regulations before flying.1. Standard aircraft weight (including the Intelligent Flight Battery, propellers, and a microSD card). The actual product weight may vary due to differences in batch materials and external factors. Registration is not required in some countries and regions. Please check local laws and regulations before use.2. Measured at a constant speed of 21.6 kph in windless conditions. With the Intelligent Flight Battery, the aircraft can fly for up to 38 minutes. With the Intelligent Flight Battery Plus (sold separately and only in select countries), the flight time is extended to up to 51 minutes, but the aircraft will weigh more than 249 g. Please check and strictly abide by local laws and regulations before flying. Under the preceding conditions, a maximum range of 114 minutes can be achieved by replacing the battery twice.3. HDR video does not support video recording at over 30 fps.4. DJI Mini 3 features the dual native ISO values of ISO 100 and ISO 800.5. FCC compliant and tested in an outdoor open environment without interference. FCC: 10 km, CE: 6 km, SRRC: 6 km, MIC: 6 km. Measured in an unobstructed outdoor environment free of interference. The above data shows the farthest communication range for one-way, non-return flights under each standard. During your flight, please pay attention to RTH reminders in the DJI Fly app.










































| Specification | Details |
|---|---|
| Special Features | 4K HDR Video, Compact, Extended Flight Time, Foldable, Lightweight, Wind Resistant |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Effective Still Resolution | 48 MP |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Skill Level | Intermediate |
| Battery Capacity | 100 Amp Hours |
| Video Capture Format | MP4 |
| Remote Control Technology | Wi-Fi |
| Control Type | Remote Control |
| Maximum Range | 10 Kilometers |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Are batteries included? | Yes |
| Supported Image Format | JPG, raw |
| Video Output Resolution | 4K |
| Includes Remote? | Yes |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Media Type | Micro SD |
| Brand Name | DJI |
| Model Name | DJI Mini 3 |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | DJI Mini 3 × 1, DJI RC × 1, Gimbal Protector, Intelligent Flight Battery × 3, Propeller, Screwdriver, Shoulder Bag × 1, Spare Screws × 18, Two-Way Charging Hub, Type-C to Type-C PD Cable × 1, USB Type-C Cable See more |
| Global Trade Identification Number | 06941565949912 |
| Manufacturer | DJI |
| Model Number | MT3PD |
| Part Number | MT3PD |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | DJI Warranty Applies |
| ASIN | B0BL3R3L45 |
| Color | gray |
| Material | Plastic |
| Item Weight | 248 Grams |
| Item Dimensions L x W x H | 14.2"L x 9.9"W x 2.8"H |
| Brand | DJI |
| Special Feature | 4K HDR Video, Compact, Extended Flight Time, Foldable, Lightweight, Wind Resistant |
| Age Range (Description) | Adult |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).