DJI Mini 4K, Drone with 4K UHD Camera for Adults, Under 249 g, 3-Axis Gimbal Stabilization, 10km Video Transmission, Auto Return, Wind Resistance, 1 Battery for 31-Min Max Flight Time
We independently review everything we recommend. When you buy through our links, we may earn a commission. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Learn more ›

3,616 ratings
Highlights
Due to platform compatibility issue, the DJI Fly app has been removed from Google Play. To ensure a better product usage experience, please log in to the DJI official website to download the latest version of DJI Fly.Overview:DJI Mini 4K is an incredible way to capture your aerial world in 4K. Weighing less than 249 grams, no test is required in most countries regions.* It's also stunningly easy to use, with a 31-min max flight time, a 10km (32,800 feet) max transmission range, incredible 4K footage, and so much more.Notes:1. Standard aircraft weight (including the Intelligent Flight Battery, propellers, and a microSD card). The actual product weight may vary due to differences in batch materials and external factors. Training or examination is not required for flying this product in most countries and regions. Always check local laws and regulations before use.2. FCC compliant and tested in an open outdoor environment without interference.3. Flight time is measured in a controlled test environment. Specific test conditions are as follows: flying forward at a constant speed of 17 kph in a windless laboratory environment, in photo mode (without photo-taking operation during flight), and from 100% battery level until 0%. Under the preceding conditions, a maximum range of 62 minutes can be achieved by replacing the battery once, or 93 minutes by replacing the battery twice.4.Store the battery in a dry, cool, and well-ventilated place, away from direct sunlight, heat sources, open flames, water, and metal objects. Slight warmth during storage may occur due to self-discharge protection or cell balancing and is normal. If the battery is swollen, damaged, leaking, or overheating, stop using it immediately.* DJI Mini 4K must be activated in the DJI Fly App, please go to the official website to download the DJI Fly App before use. ** Please check and strictly abide by local laws and regulations before flying.*** Tested with a production model DJI Mini 4K in a controlled environment. Actual experience may vary depending on the environment, usage, and firmware version.**** All videos and photos on this page were taken in strict compliance with local laws and regulations.



































| Specification | Details |
|---|---|
| Special Features | 10km HD Video Transmission, 3-Axis Gimbal, 4K Ultra HD, Under 249 g, Regulation Friendly, 38kph (Level 5) Wind Resistant |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Effective Still Resolution | 12 MP |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Skill Level | Beginner; All |
| Battery Capacity | 5200 Milliamp Hours |
| Video Capture Format | MP4 |
| Remote Control Technology | DJI O2 |
| Control Type | Remote Control |
| Maximum Range | 10 Kilometers |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Are batteries included? | Yes |
| Operating Temperature | 104 Degrees Fahrenheit |
| Supported Image Format | DNG, JPEG |
| Video Output Resolution | 4K |
| Includes Remote? | Yes |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Media Type | Micro SD |
| Brand Name | DJI |
| Model Name | Mini 4K |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | DJI Mini 2 Intelligent Flight Battery x 1, DJI Mini 4K x 1, DJI RC-N1 RC Cable (Lightning Connector) × 1, DJI RC-N1 RC Cable (Standard Micro-USB Connector) × 1, DJI RC-N1 RC Cable (USB-C Connector) × 1, DJI RC-N1C Remote Controller x 1, Gimbal Protector, Propeller, Screwdriver, Spare Screws × 6, USB-C Data Cable × 1 See more |
| UPC | 190021105430 |
| Manufacturer | DJI |
| Model Number | MT2SD |
| Part Number | MT2SD |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | DJI |
| ASIN | B0CXJDDJ9X |
| Color | Gray |
| Material | Advanced lightweight material |
| Item Weight | 246 Grams |
| Item Dimensions L x W x H | 9.65"L x 11.37"W x 2.2"H |
| Brand | DJI |
| Special Feature | 10km HD Video Transmission, 3-Axis Gimbal, 4K Ultra HD, Under 249 g, Regulation Friendly, 38kph (Level 5) Wind Resistant See more |
| Age Range (Description) | Adult |
© 2026 GiftsPick.com. All rights reserved. Time Zone: Pacific Time (US & Canada).